Податок на нерухомість для фізичних осіб в Україні у 2023 році

24 Грудня 2021

Зміст статті:
1) Податок на нерухомість: все, що варто знати платнику 2) Податок на нерухомість: що це, та навіщо в Україні? 3) Розмір податку, визначений місцевою владою: як з'ясувати 4) Термін сплати податку нерухомість 5) Про штрафи, передбачені за несплату (несвоєчасну сплату) податку нерухомість 6) За що не сплачується податок на нерухомість? 7) Хто у 2023 році сплачуватиме податок на нерухомість в Україні? 8) Які об'єкти підлягають оподаткуванню? 9) Податок на нерухомість в Україні: роз'яснення 10) За які об'єкти нерухомості не потрібно сплачувати податок? 11) Скільки доведеться платити у 2023 році? 12) Які передбачені пільги? 13) Чи сплачують пенсіонери податок на нерухомість? 14) За якими правилами оподатковується нерухомість, яка перебуває у спільній власності (спільно чи частково)? 15) Яким є порядок розрахунку ставки податку на об'єкти нерухомого майна для фізичних осіб? 16) Порядок формування ставки податку на майно фізичних осіб 17) Продаж нерухомості. Які податки сплачує фізособа? 18) Як перевірити податок на нерухомість фізичних осіб? 19) Який пільговий ліміт надається власникам нерухомості? 20) Скільки коштуватимуть власникам нерухомого майна квадратні метри? 21) Чи можна скоригувати суму податку?

2023 року податок на нерухомість в Україні нараховується власникам квартир, будинків з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати. Якщо площа приміщення понад 60 кв. м, власник зобов'язаний сплатити суму за податковим повідомленням, яке надходить поштою. Розберемося у питанні докладніше.

Податок на нерухомість: все, що варто знати платнику

Щоб зрозуміти всі особливості оподаткування нерухомого майна, озвучимо головні нюанси:

 • платити потрібно лише тоді, коли метраж перевищує встановлені норми;
 • розмір внеску розраховується індивідуально місцевими органами влади, відштовхуючись від встановленого мінімального доходу душу населення;
 • оплата провадиться по платіжці 1 раз на рік;
 • певні групи населення звільняються від сплати.

При покупці житла необхідно враховувати ці аспекти.

Податок на нерухомість: що це, та навіщо в Україні?

Нові правила – додаткове джерело доходу місцевого бюджету. За отримані кошти здійснюється благоустрій території, реалізуються проекти розвитку інфраструктури тощо.

Розмір податку, визначений місцевою владою: як з'ясувати

Інформація доступна на офіційному сайті державної податкової служби. Також можна зателефонувати до місцевої міської ради та дізнатися точні цифри. Оскільки ви платите за попередній рік, ставки вже відомі. У будь-якому випадку органи місцевої влади повідомлять цікаву інформацію.

Термін сплати податку нерухомість

2023 року платіжки приходили власникам квартир до 1 липня. Лист вважається належним чином врученим, якщо платник особисто його прийняв або розписався в повідомленні про отримання. У них зазначено суму оподаткування за попередній рік. За законом сплатити необхідно протягом 2-х місяців з моменту отримання повідомлення. Потрібно перевіряти папір на правдивість даних, щоб виключити можливість липи (незаконного паперу).

Про штрафи, передбачені за несплату (несвоєчасну сплату) податку нерухомість

Державою передбачено систему штрафів, якщо власник нерухомої власності вчасно не здійснив платіж:

 • 10% суми нарахувань при перевищенні заборгованості до 30 днів;
 • понад 1 місяць санкції передбачають 20% + пеня 0,04% від суми боргу кожного дня.

При систематичних порушеннях може бути накладено судовий арешт на квартиру, будинок.

За що не сплачується податок на нерухомість?

У законі чітко прописані вимоги, коли нема потреби сплачувати податок на нерухомість у 2023 році:

 1. Житлові квартири загальною площею 60 кв. м.
 2. Приватні будинки, котеджі, площа яких становить 120 кв. м.
 3. Таунхауси, гаражі, дачі чи інші об'єкти до 180 кв. м.

Якщо житло використовується з метою отримання прибутку - здавання в оренду, комерційна діяльність, то діють інші розпорядження.

Хто у 2023 році сплачуватиме податок на нерухомість в Україні?

Платять власники будинків незалежно від кількості прописаних мешканців. Якщо кілька власників, кожен оплачує свою частку.

Які об'єкти підлягають оподаткуванню?

Відповідно до закону оподатковуються квартири, приватні будинки, котеджі, дачі, кімнати у комунальній квартирі, гаражі. Оплата лише за квадратуру, яка перевищує норму.

Податок на нерухомість в Україні: роз'яснення

Власникам власності слід сплачувати збір на квадратні метри, що перевищують встановлені законодавством України кордони. Власники повинні спочатку отримати платіжку, а потім уже вносити суму за вказаними реквізитами. Якщо квартира використовується для ведення бізнесу, то потрібно платити за всю площу. Також для власників розкішних апартаментів понад 300 кв. м або приватного будинку, де загальний метраж понад 500 кв. м, доведеться внести не лише кошти за кожен квадратний метр понад норму, а й заплатити 25 000 грн на рік.

За які об'єкти нерухомості не потрібно сплачувати податок?

Кодекс містить повний список об'єктів, за які не потрібно платити. Серед них майно у власності держави або місцевої влади, яке не є прибутковим, школи, дитячі садки, гуртожитки, квартири, визнані аварійними. Також житло, де мешкають багатодітні (понад 5 дітей) або прийомні сім'ї, не підлягає оподаткуванню.

Скільки доведеться платити у 2023 році?

У 2023 розмір розраховується виходячи з мінімальної заробітної плати на 2022 рік. Можна зробити прості розрахунки та з'ясувати скільки платити. Податкова вставка стягується у вигляді 1,5 % від мінімального доходу. Станом на 1 січня 2020 року зарплата дорівнювала 4723 грн. Отже, за «зайвий» квадратний метр доведеться заплатити максимум 70,85 грн. Сума може бути знижена, оскільки відсоток встановлює місцева влада.

Які передбачені пільги?

Перелік пільгових категорій встановлює місцева рада. Скасування платежів поширюється на багатодітні, прийомні сім'ї, дітей-інвалідів чи сиріт.

Чи сплачують пенсіонери податок на нерухомість?

Пенсіонери оплачують повною мірою, якщо квартира чи будинок відповідають встановленим правилам.

За якими правилами оподатковується нерухомість, яка перебуває у спільній власності (спільно чи частково)?

Коли власність розподілена між декількома власниками, кожен окремо платить лише за свою частку. Якщо володіння спільне, але не поділено в натурі, платитиме той, хто встановлений власником у судовому порядку або за згодою всіх власників.

Яким є порядок розрахунку ставки податку на об'єкти нерухомого майна для фізичних осіб?

Податок на нерухомість в Україні для фізичних осіб розраховується індивідуально місцевими органами влади. Він повинен перевищувати 1,5 % від суми мінімального заробітку, встановленого за попередній період. Місцеве самоврядування у деяких випадках запроваджує знижувальний коефіцієнт.

Порядок формування ставки податку на майно фізичних осіб

Порядок нарахування ставки:

 • розмір визначається площею приміщення, що у платника;
 • надсилається повідомлення;
 • сплатити необхідно протягом 2-х місяців;
 • за несплату у встановлений термін передбачено штрафні санкції.

Продаж нерухомості. Які податки сплачує фізособа?

При здійсненні угоди купівлі-продажу продавець сплачує три платежі:

 • держмито 1%;
 • військовий збір 1,5% у разі, якщо потрібно сплатити мито з доходу фізосіб;
 • прибутковий 5% для резидентів та 18% для громадян інших країн.

Тобто. обов'язковий платіж – це 1% від суми лота.

Як перевірити податок на нерухомість фізичних осіб?

Щоб суму нарахували правильно, рекомендовано звернутися до служби звірки даних. Перевірити розмір площі, що знаходиться у власності конкретної фізичної особи, чи є право на пільгу, який розмір ставки, нарахована сума тощо.

Який пільговий ліміт надається власникам нерухомості?

Якщо ви володієте житлом менше ніж 60 кв. м, то за зайві метри платити не доведеться. В інших випадках потрібно заплатити розраховану ставку.

Скільки коштуватимуть власникам нерухомого майна квадратні метри?

Станом на кінець 2022 року максимальна ставка становить 1,5% мінімального доходу. Органи місцевої влади не мають права налічувати більше, але можуть поставити менше значення. Розрахунок проводиться індивідуально та варіюється в залежності від регіону, куди територіально прикріплений платник податків.

Чи можна скоригувати суму податку?

Коли власник не погоджується з нарахованим платежем, він може звернутися до податкового органу та написати заяву. Буде призначено повторну експертизу з перерахунку загальної площі. Важливо при собі мати правовстановлюючі документи на майно.

Ми надали роз'яснення з податку на нерухомість в Україні, щоб громадяни не лякалися нових платіжок, і за необхідності могли заперечити рішення місцевої влади у відповідних службах

Автор: Парус City

Залиште ваш номер і ми з вами зв’яжемось

Оренда комерційних приміщень