Законопроект 5600: нерухомість

15 Лютого 2022

Законодавча база у сфері угод з об'єктами нерухомості в Україні постійно змінюється, і потенційним учасникам потрібно знати новації, щоб не переплачувати та в цілому розуміти доцільність купівлі-продажу того чи іншого об'єкта. Серед останніх коригувань новий проект закону про оподаткування, який уже ухвалила Верховна Рада у другому читанні.Потенційно законопроект 5600 нерухомість робить дорожчим придбанням для покупців, а також ускладнює (у фінансовому плані) процес передачі права власності для продавців. Причому зміни, які в ньому прописані, можуть торкнутися найрізноманітніших категорій громадян, включаючи тих, хто отримав квартири у спадок. Розглянемо ключові моменти.

Як закон 5600 вплине на операції з нерухомістю

Будь-які нововведення, пов'язані зі сплатою податків за квартири, будинки тощо. змінюють ситуацію на ринку, змушуючи будівельні компанії та продавців на вторинному ринку коригувати цінову політику. Наскільки серйозними будуть зміни, пов'язані з новими ставками, поки що складно судити, оскільки в дію законопроект 5600 ще не набув чинності. Експерти, втім, прогнозують подорожчання, адже тепер ПДВ потрібно виплачувати з будь-якого за рахунком продажу (за рідкісними винятками), а варіант взаємодії з посередницькими фірмами перестане працювати.

Уникнути додаткових виплат на первичці вдасться лише за:

 • купівлі квартири за участю у програмі державного фінансування;
 • часткове або повне будівництво будинку за бюджетні гроші;
 • оформленні будівельних робіт як капітального ремонту чи реконструкції будови.

Що стосується ПДФО, який зараз встановлено на рівні 5% у разі продажу об'єкта (аналогічний відсоток встановлено на другу та наступні угоди протягом року), який перебуває у власності менше ніж 3 роки, то його пропонують підвищити до 18%. Збільшений податок планують брати з тих, хто продає нерухомість три рази на рік. Якщо говорити про приватних інвесторів, а не про великі компанії, які скуповують десятки об'єктів, то особливо нічого не зміниться.

Законопроект 5600: що змінюється для ринку нерухомості

Потенційно після набрання чинності законом можуть коригуватися:

ціни за квадратні метри у новобудовах;

 • розмір податкових відрахувань за угодами на вторинному ринку;
 • умови угод з різними типами нерухомості, включаючи отримані за договором дарування та у спадок.

Що таке законопроект 5600?

Під цим номером у ВР закріплено проект закону про внесення змін до ПК України та низку інших законодавчих актів з метою оптимізації формування державного бюджету. У народі його часто називають ресурсним, хоча партійні діячі заявляють його як антиолігархічний.

ПДВ на новобудови за законом 5600

Основний момент, який привернув увагу громадськості до цього проекту ризик підвищення ставки податку до 20%. На щастя, від цієї ідеї представники влади все ж таки відмовилися, але в документі залишився пункт, що передбачає сплату ПДВ не лише з першої, а й з наступних угод купівлі-продажу на рік. Якщо раніше забудовники могли скорочувати податкове навантаження коштом посередницьких організацій, то тепер оминути обмеження (зокрема за допомогою кооперативів) не вдасться.

Чи подорожчає нерухомість при законі 5600

За оцінками песимістів, є ризик збільшення вартості на 30-40%, але насправді настільки критичних наслідків не буде. Тенденція подорожчання нерухомості загалом характерна для українського ринку, але навіть з урахуванням податкових змін навряд чи варто очікувати справжнього великого зростання. З іншого боку, девелопери в будь-якому разі закладуть у вартість додатковий податок, тому порядок цін однозначно підросте. Щоправда, реально це відчує лише 5-7% покупців.

Закон №5600, що зміниться?

За задумом розробників, проект має внести низку змін до чинного механізму податкових відрахувань:

 • змусити великих інвесторів чесно виплачувати гроші за угоди державі;
 • зменшити випадки скупки об'єктів нерухомості дешево;
 • збільшити поповнення бюджету на мільярди гривень

Придбання квартири. Закон 5600

Якщо законопроект почне діяти, майбутнім власникам житла доведеться:

 • аналізувати, що вигідніше купувати на вторинному ринку або на первинному ринку;
 • бути готовими до зростання цін на житло у новобудовах;
 • консультуватися з експертом з податків щодо того, скільки потрібно буде платити у конкретному випадку;
 • брати до уваги кількість продажів обраного об'єкта за минулі 12 місяців.

Як закон 5600 зачепить угоди з нерухомістю?

Тих, хто укладає договір купівлі-продажу не частіше одного разу на рік і продає житло, що перебуває у власності понад 3 років (або є власником після отримання спадщини), зміни ніяк не торкнуться. А забудовникам потрібно буде переглянути процес ціноутворення і, швидше за все, трохи збільшити прайс, а покупцям нерухомості в новобудовах, у свою чергу, передбачити більший запас коштів на придбання майна.

Які податки необхідно сплатити при покупці квартири. Закон 5600

Якщо керуватися запланованими проектом коригуваннями, при купівлі-продажу житла потрібно заплатити:

 • мито у розмірі 1% за об'єкт, що перебуває у володінні понад 3 роки;
 • 1% держмита + 5% ПДФО + 1,5% військового збору за другу угоду або продаж житла, яке власник отримав у власність менш як трьох років тому;
 • 1% мита + 1,5% військового збору + 18% ПДФО (на різницю суми купівлі-продажу), якщо договір підписується втретє, четверте за рік тощо.

Останні дві норми діятимуть також щодо власників житла, отриманого у спадок.

Автор: Парус City

Залиште ваш номер і ми з вами зв’яжемось

Оренда комерційних приміщень