Як прописати людину у квартирі

26 Жовтня 2021

Ця стаття носить виключно інформаційний характер та не містить опису послуг, що надаються компанією Parus Premium.

Якщо вам необхідно прописатися у квартирі або прописати тут іншу людину, слід уважно вивчити тонкощі процедури. Це дозволить вирішити питання максимально швидко, наскільки це можливо, уникаючи затримок і проблем.

Як прописатися в квартирі

Говорячи про те, як прописати людину у квартирі, відзначимо, що для цього необхідно записатися на прийом в Центр надання адміністративних послуг. Відвідавши його, потрібно написати відповідну заяву та надати необхідні документи. Питання вирішується за одне відвідування.

Також у жителів деяких міст є можливість оформити реєстрацію через спеціалізований портал «Дія». Як зазначено на офіційному сайті, поки ця послуга доступна тільки особам, які проживають в Києві, Харкові, Вінниці, Луцьку, Кривому Розі, Маріуполі. Можливо, протягом року або двох список міст розшириться.

Які потрібні документи

Вирішивши оформляти прописку через Центр надання адміністративних послуг, крім заяви знадобиться надати:

 • Паспорта особи, що прописується та власника квартири;
 • Документ, що підтверджує право власності на житло;
 • Військовий квиток або приписне свідоцтво, якщо прописується військовозобов'язаний чоловік;
 • Згода власника житла на прописку людини;
 • Заяву на зняття реєстрації за попереднім місцем проживання, якщо це актуально;
 • Квитанцію про сплату адміністративного внеску.

Продовжуючи говорити про те, які документи потрібні, щоб прописати людину у квартиру, відзначимо, що додатково може знадобитися нотаріально завірене доручення, якщо воно є.

Де оформити реєстрацію

Подача документів для реєстрації, як згадувалося вище, здійснюється в Центрі надання адміністративних послуг, звідки документ передають органам місцевого самоврядування. Якщо людина проживає не в великому місті, а, наприклад, в селищі, і там немає такої організації, звертатися необхідно до сільської ради, інші органи місцевої влади.

Жителі окремих міст можуть скористатися спеціальним додатком.

Куди подавати заяву

Заяву необхідно подавати разом із зібраними документами - в організацію, яка буде займатися оформленням реєстрації за місцем проживання. Куди звертатися - залежить від населеного пункту, в якому проживає людина.

Як прописати дитину

Знаючи, що треба для прописки людини, залишається розібратися в тому, як прописати дитину. Процедура схожа на реєстрацію повнолітнього, але все ж має певні відмінності.

Якщо дитина прописується за місцем проживання обох батьків, знадобиться просто подати до уповноваженого органу необхідні документи: заяву, свідоцтво про народження малюка, паспорти батьків. Згода власника житла в такому випадку не потрібна.

Коли батьки зареєстровані за різними адресами та прописка дитини здійснюється за місцем реєстрації одного з них, наприклад, матері, для вирішення цього питання необхідна письмова згода батька і навпаки.

Що стосується прописки новонародженого, то подати на неї документи, як і на отримання свідоцтва про народження, можна безпосередньо в пологовому будинку. Батьки повинні надати:

 • Медичне свідоцтво про народження, видане в пологовому будинку;
 • Копії своїх паспортів та свідоцтва про шлюб;
 • Якщо у батьків різні прізвища, потрібно ще написати заяву щодо того, яке прізвище буде у дитини.

Якщо батьки не є чоловіком та дружиною, але батько визнає батьківство, до паспортів і свідоцтва потрібно додати заяву, із зазначенням цього факту. Коли батько чи мати не можуть особисто бути присутнім при подачі документів, повинна бути оформлена довіреність на іншого з батьків, щоб він міг особисто вирішувати всі питання, що стосуються прописки малюка.

Як оформити реєстрацію студенту та військовослужбовцю

Коли мова йде про реєстрацію студента, варто зазначити, що прописатися він може в будь-якому місці, маючи згоду власника житла. Для вирішення питання потрібно подати паспорт та інші необхідні документи. Якщо студент хоче зареєструватися в іншому місті на час навчання, йому знадобиться оформити тимчасову реєстрацію, яка здійснюється за таким же принципом, тільки на певний проміжок часу.

Що стосується військовослужбовців, при оформленні реєстрації крім основних документів вони також повинні надати довідку про проходження служби у військовій частині, видану її командиром. Це правило стосується всіх військових, крім тих, які проходять строкову службу.

Як прописати людину в квартиру без його присутності

Говорячи про те, чи обов'язкова присутність людини, яку прописують, в ЦНАП, варто відзначити, що вона може не приходити сюди особисто. Не маючи можливості самостійно відвідати уповноважений орган, є можливість оформити реєстрацію, передавши документи через довірену особу. Для цього людині потрібно мати нотаріально завірене доручення на виконання відповідних дій.

Чим відрізняється постійна прописка від тимчасової?

Якщо порівнювати постійну та тимчасову прописку, варто відзначити, що вони дають людині практично ідентичні права. Єдина істотна різниця в тому, що при тимчасовій реєстрації вказується точна дата, до настання якої вона діє. Якщо людина після закінчення терміну продовжує проживати за конкретною адресою, перебуваючи в даному населеному пункті, йому знадобиться реєструвати місце проживання заново.

Скільки часу займе оформлення?

Крім списку документів та інших моментів багатьох українців цікавить питання щодо того, скільки часу потрібно приділити процедурі реєстрації. І відразу зазначимо, що найчастіше вона займає близько 15 хвилин, за умови, що є всі необхідні документи, дотримані інші правила. Затягнутися процес може в основному через необхідність очікування в черзі, якщо така є на момент відвідування ЦНАП. У будь-якому випадку питання, пов'язані з пропискою, вирішуються в день звернення. При цьому вона може оформлятися одночасно з випискою з попереднього місця проживання.

Скільки людей можна прописати?

Якщо говорити про те, скільки людина можна прописувати в одній квартирі або приватному будинку, відразу зазначимо, що поки на законодавчому рівні це питання чітко не регулюється. Але, швидше за все, незабаром ситуація може змінитися. Поки при оформленні реєстрації людина може не хвилюватися про те, що йому відмовлять через перевищення кількості прописаних осіб в одному об'єкті нерухомості.

Чим відрізняється реєстрація від прописки

Ми розібралися в тому, що потрібно, щоб прописати людини в квартирі або приватному будинку. Тепер поговоримо про те, чим відрізняється реєстрація від прописки. І відразу відзначимо, що сьогодні останній термін в законодавчих документах не використовується як такий, що давно скасований. Його застосовують тільки за звичкою, маючи на увазі реєстрацію.

Якщо порівнювати особливості прописки, яка діяла раніше, і сьогоднішньої реєстрації, різниця буде досить істотною. Прописка була можливою тільки після отримання дозволу від адміністративних органів, при цьому для кожного прописаного повинна була виділятися певна площа житла. Плюс, прописувати в будинку або квартирі можна було тільки близьких родичів. Сучасна реєстрація носить виключно повідомний характер, не вимагає отримання будь-яких дозволів, не передбачає обмежень. Так, її заведено розглядати, як значно спрощений варіант прописки.

Які права дає прописка та реєстрація

Що стосується прав, які дає на житло реєстрація або, як її досі можуть називати - прописка, то з юридичної точки зору це буде тільки право на проживання в квартирі або будинку. Право власності навіть на частку нерухомості людина не отримує. Його має особа, на яку оформлені правовстановлюючі документи. Так, і прописка в приватизованій квартирі для жителів України не передбачає ризиків. Але, якщо житло не приватизоване, кожен, хто тут зареєстрований, може його приватизувати.

Зареєстрована особа має й інші права, зокрема, може:

 • Отримувати ІПН, цивільні та закордонні паспорти;
 • Влаштовуватися на роботу, у ВНЗ, школу, дитячий садок - залежно від віку;
 • Отримувати безкоштовну медичну допомогу;
 • Одержувати належні соціальні виплати;
 • Реєструвати авто тощо.

Який документ підтверджує реєстрацію

Довести факт реєстрації не складає труднощів. Як незаперечний доказ може розглядатися:

 • Паспорт старого зразка з відповідним штампом;
 • Довідка про реєстрацію місця проживання, яку видає уповноважений державний орган;
 • Паспорт нового зразка - містить необхідну інформацію, якщо вона була внесена в його безконтактний електронний носій.

Будь-яке підтвердження є актуальним.

Кого має право прописати власник

Прописати (зареєструвати) в житло сьогодні можна будь-яку людину, навіть якщо він не є родичем власника. Для успішного проведення процедури знадобиться тільки згода власника нерухомості. Ця особливість відрізняє сучасну реєстрацію від прописки, яка діяла раніше.

Як прописатися в новобудові

Якщо говорити про оформлення прописки в новобудові, коли житло тільки куплено, в обов'язковому порядку знадобиться звернутися до нотаріуса та подати:

 • Заяву про реєстрацію права власності;
 • Копії паспорта та ІПН;
 • Акт прийому-передачі об'єкта;
 • Техпаспорт на житло;
 • Договір із забудовником;
 • Квитанцію, що підтверджує оплату держмита;
 • Інші документи, якщо потрібні.

Нотаріус або держреєстратор прийме рішення про реєстрацію права на нерухомість, внесе відповідні дані до Державного реєстру. Далі залишиться отримати виписку з реєстру про те, що нерухомість належить саме вам. Після цього в квартиру можна буде прописати інших людей, діючи, як повноправний власник, звертаючись для вирішення питань в ЦНАП.

В яких будинках не можна зареєструватися

Попри на простоту реєстрації, її максимальну доступність, в цій процедурі є і обмеження. Наприклад, резидентам країни забороняється прописуватися в житло в прикордонній смузі, на території військових об'єктів, в зонах, де введено воєнний або надзвичайний стан. Також відмовити в реєстрації можуть, якщо будинок знаходиться на ділянці з невідповідним цільовим призначенням.

Чи можна жити в квартирі без прописки

Згідно із законодавством, кожен громадянин України повинен бути обов'язково зареєстрований за місцем проживання. Для реєстрації новонародженого дається 3 місяці, дорослої людини - 30 днів. Якщо терміни порушені, передбачається накладення штрафу. Крім нього непрописана людина не зможе отримувати безкоштовні медичні послуги, соціальні виплати, інші привілеї. Тому можна зробити висновок про те, що, теоретично без прописки жити можна, але в такому випадку доведеться зіткнутися з низкою проблем, тому що, відповідно до закону, вона повинна бути.

Хто такий резидент в Україні

Розуміючи, що прописку повинні мати всі резиденти країни, слід розглянути уважніше саме визначення «резидент». Так називаються всі особи, які постійно проживають в Україні. Під постійним розуміють проживання на конкретному місці протягом терміну, що перевищує пів року.

Як прописатися в іпотечній квартирі

Якщо говорити про те, як прописати людини в квартиру в Україні, якщо житло в іпотеку, зазначимо, що вирішити дане питання без згоди банку не вийде. Воно повинно бути оформлено в письмовому вигляді. Розраховувати на те, що вдасться обійти цей пункт, не доводиться, адже при оформленні реєстрації співробітники ЦНАП перевіряють дані з Державного реєстру, де також вказується, чи знаходиться нерухомість в іпотеці.

Скільки коштує прописка

І останній момент - вартість послуги. Ціна виписки та прописки буде однаковою. Адміністративний збір становить 0,0085 від мінімальної заробітної плати. Якщо відштовхуватися від доходу 6000 гривень, то держмито складе 51 гривню. Плюс, при одночасному знятті з реєстрації та прописці за новою адресою людина оплачує тільки один платіж. Отже, таким чином прописуватися вигідніше.

Автор: Парус City

Залиште ваш номер і ми з вами зв’яжемось

Оренда комерційних приміщень